Пряне гарбузове варення: готую з тих пір, як в магазинах продають імбир

Консервація

Осінні місяці — сезон збору фруктів і овочів. У цей період я готую варення. У мене є кілька улюблених варіантів такого десерту. Гарбузово-імбирне варення готується всього з чотирьох інгредієнтів. Рецепт ласощі простий, і з ним може впоратися навіть початківець кулінар. Десерт виходить смачним, незвичним, ароматним. Я намазую його на пироги. А мій чоловік додає варення в чай.

Склад десерту

Для гарбузового варення потрібно:

  • П’ять з половиною склянок цукрового піску.
  • Лимон.
  • Кілограм гарбузової м’якоті.
  • Шматочок свіжого кореня імбиру розміром близько 5 см.

Покроковий рецепт осіннього десерту

Подрібнену м’якоть гарбуза я з’єдную в каструлі з цукровим піском. Перемішую масу. Накриваю посудину кришкою. Залишаю продукти на восьму годину або на ніч. У чаші кухонного комбайна розтираю шматочки лимона. Отримана суміш повинна стати схожою на пюре.

Гарбузово-цукрову масу розігріваю на сильному вогні. Додаю лимонне пюре, подрібнений імбир. Доводжу компоненти до кипіння. Проварюю, час від часу помішуючи, приблизно тридцять хвилин. М’якоть гарбуза повинна придбати прозорий відтінок. Коли маса стане густою, я прибираю посудину з вогню.

Розтираю варення, щоб воно набуло бажану консистенцію. Розміщую п’ять скляних банок в каструлю з киплячою водою і проварюю ємності не менше п’яти хвилин. У стерилізовані посудини кладу гаряче гарбузове варення.

Щільно закриваю банки чистими кришками. Залишаю ємності при кімнатній температурі. Коли ласощі повністю охолоне, я прибираю банки з десертом в холодильну камеру. Домашнє варення з гарбуза можна зберігати протягом шести місяців.

Десерт використовується як самостійну страву. Його можна додавати в начинку для пиріжків, млинців, вафель. Або намазувати на хліб і вживати з кавою або чаєм в якості солодощі.

Оцініть рецепт
Поділіться з друзями
Добавить комментарий